Aukštas ar žemas kraujo spaudimas?

Įsivertinkite kraujo spaudimo vertes

TIKSLI MATAVIMAI

Aukštas ar žemas kraujo spaudimas? Įsivertinkite kraujo spaudimo vertes

Kraujas teka kiekvieno žmogaus venomis. Jis perneša deguonį ir maistines medžiagas į ląsteles, taip pat anglies dioksidą ir atliekas iš ląstelių. Dėl širdies pumpavimo skysčių kiekio kraujyje ir periferinio kraujo atsparumo kraujas teka tam tikru greičiu. Mes tai vadiname kraujo spaudimu ir matuojame jį naudodami gyvsidabrio milimetrą (mmHg) kaip matavimo vienetą.

Rossmax Z5 kraujo spaudimo matuoklis

Aptinka aritmiją, susijusią su greitu ir lengvu kraujo spaudimo matavimu ir tiksliai atskiria prieširdžių virpėjimą nuo papildomų dūžių.
Kraujo spaudimo rodmenys turi reikšmės. Per didelis rodmuo daugeliu atžvilgių kenkia mūsų sveikatai, per žemas kraujo spaudimas savo ruožtu gali sukelti stiprų galvos svaigimą. Trumpalaikiai kraujo spaudimo svyravimai yra normalus reiškinys.
Kraujo spaudimo kategorija Sistolinis (mmHG)   Distolinis (mmHG)
Normalus iki 120 Ir iki 80
Priešlaikinė hipertenzija 120-139 Ar 80-89
Pirmos stadijos hipertenzija 140-159 Ar 90-99
Antros stadijos hipertenzija virš 160 Ar virš 100
Hipertenzija arba sistolinis slėgis reiškia kraujo spaudimą, kuomet širdis susitraukia. Veiksniai, turintys įtakos hipertenzijai, yra šie:
 • padidėjęs kairiojo skilvelio darbo krūvis;
 • aortos ir didelių arterijų sustingimas ir padidėjęs periferinis pasipriešinimas;
Vakuumas arba diastolinis slėgis matuoja kraujo spaudimą širdies ramybės fazėje. Tada širdis ilsisi ir prisipildo į širdį grįžtančio kraujo. Savo ruožtu vakuumo padidėjimą įtakoja:
 • padidėjęs atsparumas kraujotakai
 • kraujagyslės sienelės sustandėjimas

Amžius neturi daug įtakos

Moterų ir vyrų matavimo vertės yra vienodos

Kraujo spaudimo matavimo vertės yra vienodos tiek vyrams, tiek moterims. Amžius taip pat neturi didelės reikšmės. Idealų kraujo spaudimą turi tik 1/5 žmonių. Kraujo spaudimo rodmenys, viršijantys rekomenduojamas vertes, yra akivaizdžiai dažnesni nei rodikliai, esantys žemiau jų.

Aukštas kraujo spaudimas yra labai dažna vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių problema. Kraujo spaudimas paprastai pradeda kilti sulaukus 40 metų. Sistolinis kraujo spaudimas stabiliai kyla su amžiumi. Paprastai vyresnio amžiaus žmonėms pirmiausia būna padidėjęs sistolinis slėgis. Taip yra todėl, kad arterijų sienos yra standesnės.
Man measures blood pressure at home.

Vakuumo padidėjimas dažniau pasireiškia jauniems ir vidutinio amžiaus žmonėms.

Aukštas kraujo spaudimas sukelia ligas

Aukštas kraujo spaudimas turėtų būti gydomas. Jei yra nekreipiamas dėmesys ir aukštas kraujo spaudimas yra negydomas, jis gali sukelti šias ligas:
 • insultas;
 • širdies nepakankamumas;
 • miokardo infarktas;
 • koronarinės širdies ligos;
 • smegenų infarktą ir smegenų kraujavimą.
Smegenims aukštas kraujo spaudimas yra itin pavojingas. Aukštas kraujo spaudimas vargina smegenis ir sutepa smegenų kraujagysles. Tai sukelia žmogui smegenų infarktą ir smegenų kraujavimą bei daug kartų padidėja smegenų kraujagyslių sutrikimų rizika.
Dažniausiai aukšto kraujo spaudimo veiksniai yra netinkamas gyvenimo būdas, paveldimos priežastys ar ligos. Aukštą kraujo spaudimą sukelia:
 • rūkymas;
 • antsvoris, ypač ties juosmeniu;
 • gausus saldymedžio ir salmijos produktų naudojimas;
 • mažai mankštos;
 • gausus vaistų, tokių kaip ibuprofenas ir naproksenas, vartojimas;
 • stresas.
Kartais padidėjęs kraujo spaudimas atsiranda dėl paveldimų priežasčių. Maždaug penki procentai aukšto kraujo spaudimo atsiranda dėl ligų. Aukštą kraujo spaudimą sukelia ligos, susijusios su inkstų veikla ir antinksčių disfunkcija.

SUMAŽINA RIZIKĄ ATSIRASTI ARTERIJŲ LIGAI

Žemas kraujo spaudimas paprastai nekenkia

Žemas kraujo spaudimas paprastai nekenkia. Manoma, kad tai yra naudinga, nes sumažina riziką susirgti arterinėmis ligomis. Arterinė liga reiškia kraują pernešančių arterijų susiaurėjimą, dėl ko sutrinka kraujo tekėjimas venoje.
A woman measures her blood pressure.

Sportas taip pat yra svarbus norint išlaikyti tinkamą žemesnį kraujo spaudimą.

Žemo kraujo spaudimo poveikis priklauso nuo amžiaus

Sveikiems ir jauniems suaugusiesiems 100 mmHg ar mažesnis viršutinis slėgis nėra žalingas. Pagyvenusiems žmonėms žemą kraujo spaudimą paprastai sukelia su kraujagyslėmis ar širdimi susijusi liga, pavyzdžiui, širdies nepakankamumas arba vaistai, vartojami jam gydyti. Dažnai žemas kraujo spaudimas sukelia galvos svaigimą, kuris ypač vargina atsikėlus ir iškart po jo. Lengvas galvos svaigimas paprastai nėra pavojingas. To galima išvengti atsikėlus lėtai.
Pavyzdžiui, ryte pirmiausia galite atsikelti iš lovos ir atsisėsti ant lovos krašto. Galite laukti nuo pusės minutės iki minutės, kol slėgis išsilygins. Tik tada turėtumėte atsistoti. Jei galvos svaigimas išlieka ilgą laiką, patartina kreiptis į medikus. Efektyvių vaistų nuo žemo kraujo spaudimo nėra. Jei jums reikia vartoti antihipertenzinius vaistus nuo kitų negalavimų, gydytojas gali ieškoti tinkamesnių vaistų. Nors druskos vartojimas padidina kraujo spaudimą, mažesnio kraujo spaudimo gydymui jo vartoti nerekomenduojama. Pernelyg didelis druskos naudojimas kitaip kenkia sveikatai.

Jei turite įtarimų, kad kraujo spaudimas smarkiai krenta, būtinai pasitikrinti kraujo spaudimą namuose turimu kraujo spaudimo matuokliu. Matuojant kraujo spaudimą, verta atkreipti dėmesį į tai, kad paprasta kraujo spaudimo matuoklis gali parodyti klaidingai žemą rezultatą, jei širdies ritmas netolygus. Tai gali būti dėl prieširdžių virpėjimo.

Todėl reiktų rinktis aukšto kokybės kraujo spaudimo matuoklį, kuris nustato prieširdžių virpėjimą, nes jo matavimo rezultatas yra labai patikimas.

VAIKAMS PER ŽEMAS KRAUJO SLŪGIS BŪNA LABAI RETAS

Reguliarus fizinis krūvis teigiamai veikia vaikų kraujo spaudimui

Vaikystė apima tai, kad bėgant metams kraujo spaudimas kyla. Pakilimas prasideda pirmaisiais gyvenimo metais. Vaiko kraujo spaudimas tikrinamas 4 metų amžiaus, atliekant medicininę apžiūrą vaikų klinikoje. 8–9 metų amžiaus vaiko kraujo spaudimas yra žemesnis nei suaugusiųjų, tik paauglystėje pamatinės vertės pakyla iki suaugusiųjų lygio. Jei vaiko viršutinis rodmuo yra didesnis nei 140 mmHg, o apatinis - daugiau kaip 90 mmHg, vaiką reikia papildomai ištirti. Svarbu atkreipti dėmesį į aukštą kraujo spaudimą, nes ilgalaikis poveikis sukelia nuolatinį organų pažeidimą ir lemia net sunkias kraujotakos problemas.
Hipertenzija vaikams yra labai reta liga. Paprastai tai būna dėl kokios nors ligos, dažniausiai pirminės hipertenzijos. Gydant pirminę hipertenziją pirmenybė teikiama:
svorio kontrolei
saldymedžio ir salmijos suvartojimo sumažinimui
druskos vartojimo apribojimui
vaisių ir daržovių įtraukimui į racioną
mankštinimuisi bent tris kartus per savaitę
vaistams
Per mažas kraujo spaudimas vaikams būna labai retai. Jei taip atsitinka, tai dažniausiai būna dėl labai mažai geriamo vandens, dėl kurio atsirado dehidracija, arba dėl sunkių valgymo sutrikimų, tokių kaip anoreksija.
Norite sužinoti daugiau?
Tiesiog aplankykite mus @

Copyright © 2023 Rossmax International Ltd. | All Rights reserved