Skip to main content

Aukštas kraujo spaudimas ir prieširdžių

virpėjimas padidina insulto riziką

Insultas dažnai ištinka netikėtai

Aukštas kraujo spaudimas ir prieširdžių virpėjimas padidina insulto riziką

Insultas reiškia nuolatinį smegenų audinio pažeidimą, kurį sukelia sutrikusi kraujotaka arba išemija. Insulto (smegenų infarkto) arba smegenų kraujotakos sutrikimo priežastis yra smegenų arterijų užsikimšimas. Dažniausiai priežastis yra krešulys iš širdies ar miego arterijos. Insultas dažnai ištinka visiškai netikėtai. Simptomai dažniausiai pasireiškia greitai, vos per kelias minutes. Rečiau simptomai pasireiškia per kelias valandas.

Rossmax Z5/X5 kraujo spaudimo matuoklis

Aptinka aritmiją, susijusią su greitu ir lengvu kraujo spaudimo matavimu ir tiksliai atskiria prieširdžių virpėjimą nuo papildomų dūžių.

Insulto įtariami simptomai

Smegenų infarktas ne visada atpažįstamas savarankiškai

Insulto pats žmogus gali net neatpažinti. Tuomet yra svarbu šalia turėti kitą žmogų, kuris galėtų ištirti įtariamo insulto simptomus. Jei įtariate kitam asmeniui insultą, paprašykite to asmens:
  • pakelti rankas (silpnumo arba rankų ar pėdų tirpimo simptomas)
  • pakartokite paprastą sakinį (neaiškios kalbos simptomas arba sunku kalbėti)
  • šypsotis (kabančios burnos žaidimo ar vienpusės šypsenos simptomas)
Jeigu minėtų funkcijų asmuo negali atlikti, nedelsiant skambinkite skubios pagalbos telefonu. Smegenų infarkto atveju reikia kuo greičiau pradėti terapiją. Kuo greičiau pradedamas gydymas, tuo didesnė nauda. Ligoninė pirmoji nustato, ar tai yra smegenų infarktas, nes smegenų infarktas ir smegenų kraujavimas gali pasireikšti panašiais simptomais. Atliekant smegenų tyrimus, juos galima atskirti vienas nuo kito. Be to, atliekami ir kiti tyrimai, siekiant nustatyti insulto priežastį.

LAIKINAS IŠEMINIS PRIEPUOLIS

Laikinas išeminis priepuolis praeis per kelias minutes

Laikinas išeminis priepuolis sukelia trumpalaikį smegenų arterijos užsikimšimą, pavyzdžiui, dėl kraujo krešulio. Priepuolis paprastai trunka mažiau nei valandą, dažniausiai nuo 2 iki 15 minučių, po kurio nepastebimas nuolatinis audinių pažeidimas. Tačiau net ir laikino išeminio priepuolio metu svarbu nedelsiant pradėti gydymą.

Į laikiną išeminį priepuolį reikia žiūrėti rimtai, o vėliau padėtis turėtų būti ypač atidžiai stebima. Nuo 10 iki 20 procentų tų, kuriems pirmą kartą įvyko laikinas išeminis priepuolis, insultas gali ištikti per tris mėnesius nuo priepuolio. Iki pusės šių smegenų infarktų įvyksta per dvi dienas po laikino išeminio priepuolio. Simptomai dažniausiai būna staigūs ir nėra lydimi galvos skausmo ar kitų simptomų. Atpažįstami simptomai iš esmės yra tokie patys kaip ir insulto:
Moteris paprastai šypsosi, nepatiria insulto.

Plati šypsena yra geras ženklas.

  • viršutinės ar apatinės galūnės trumpalaikis vienos pusės silpnumas
  • vienos veido pusės apatinės dalies paralyžius, pavyzdžiui, nukarusi burna
  • sunku kalbėti ar suprasti kalbą
  • neryškus matymas viena akimi
  • galvos svaigimas, rijimo ar žodžių formavimo sunkumas
Situacijai nustatyti patartina atlikti tą patį aukščiau minėtą testą, kaip ir įtariamo insulto atveju.

GYVENIMO BŪDAI ATLIEKA SVARBŲ VAIDMENĮ

Aukštas kraujo spaudimas yra smegenų infarkto rizikos veiksnys

Širdies ir kraujagyslių veikla yra svarbi smegenų sveikatai. Insulto riziką didina daugybė veiksnių, kai kurie iš jų taip pat padidina kitų sveikatos problemų riziką. Aukštas kraujo spaudimas yra svarbiausias insulto rizikos veiksnys. Tyrimai parodė, kad insulto rizika vidutiniškai padvigubėja, kai sistolinis arba viršutinis slėgis pakyla 20 mmHg. Atitinkamas padvigubėjimas yra susijęs su 10 mmHg padidėjimu esant žemam slėgiui, tai yra diastoliniam slėgiui. Insulto rizikos padidėjimas prasideda nuo 115/75 mmHg. Jauniems žmonėms rizika išauga labiau nei vyresnio amžiaus žmonėms. Savo ruožtu, sumažinus sistolinį kraujo spaudimą 10 mmHg, insulto rizika sumažėja 35%. Todėl kraujo spaudimo lygio stebėjimas ir aukšto kraujo spaudimo gydymas taip pat svarbus gerai smegenų sveikatai. Gyvenimo būdas vaidina svarbų vaidmenį hipertenzijos profilaktikai ir gydymui. Svarbiausi iš jų yra:
  • druskos vartojimo apribojimas
  • alkoholio vartojimas su saiku
  • svorio metimas ir svorio valdymas
  • sveika mityba
  • reguliari mankšta
  • nerūkymas
  • didelio streso vengimas

APTIKITE ŠIRDIES ARITMIJAS

Prieširdžių virpėjimas yra insulto rizikos veiksnys

Prieširdžių virpėjimas pradeda dažnėti sulaukus 60 metų. Dešimtadalis vyresnių nei 75 metų žmonių turi nuolatinį prieširdžių virpėjimą arba juos ištinka prieširdžių virpėjimo priepuoliai. Prieširdžių virpėjimo priežastis yra ta, kad širdies prieširdis susitraukia skirtingu greičiu nei skilvelis, o prieširdžių susitraukimo dažnis yra daug tankesnis nei skilvelio. Prieširdžių virpėjimo simptomai skiriasi. Atsitiktinio prieširdžių virpėjimo simptomai gali būti:
nerimo jausmas
galvos svaigimas
sulėtėjęs darbo atlikimas
krūtinės skausmas
padidėjęs šlapimo išsiskyrimas
Prieširdžių virpėjimas iš esmės nėra pavojingas gyvybei, tačiau jei jis tęsiasi ilgą laiką, gali atsirasti kraujo krešulių širdyje. Šie kraujo krešuliai gali pajudėti ir sukelti insultą. Dėl savo paplitimo prieširdžių virpėjimas yra pagrindinis širdies ligų rizikos veiksnys smegenyse. Jis padidina insulto riziką 5–17 kartų. Tačiau prieširdžių virpėjimu sergančių pacientų galvos smegenų infarkto pavojaus galima išvengti taikant antikoaguliaciją arba kraujo krešėjimą mažinantį gydymą. Būtina aptikti prieširdžių virpėjimą, kad būtų galima pradėti jo gydymą. Kokybiškas kraujo spaudimo matuoklis, pavyzdžiui, Rossmax Z5, gali atpažinti širdies aritmijas ir tiksliai jas atskirti pvz. nuo prieširdžių virpėjimo.
Moteris matuoja kraujospūdį.

Kraujo spaudimo matavimas gali aptikti du insulto rizikos veiksnius: hipertenziją ir prieširdžių virpėjimą.

Kitos ligos, kurios įtakoja

Be aukšto kraujospūdžio ir prieširdžių virpėjimo, insulto riziką didina ir kitos ligos. Šios ligos apima:
  • diabetas
  • keletas širdies ligų
  • miego arterijos stenozė
  • migrena
  • knarkimas ir miego apnėja
  • dislipidemijos, t. y. nenormalus riebalų kiekis kraujyje: padidėjęs bendrojo ir MTL cholesterolio kiekis, sumažėjęs DTL cholesterolio kiekis ir padidėjęs trigliceridų kiekis
Daugelį ligų gydant galima sumažinti ir insulto riziką.
Situacijai nustatyti patartina atlikti tą patį aukščiau minėtą testą, kaip ir įtariamo insulto atveju.

Rizikos veiksniai, kurių negalima paveikti

Kai kurie insulto veiksniai negali būti paveikti. Tai apima amžių. Insulto rizika didėja su amžiumi. Lytis taip pat yra svarbi. Vyrams iki 75 metų insulto rizika yra dvigubai didesnė nei moterims. Tačiau bėgant metams situacija keičiasi, o vyresniems nei 85 metų amžiaus žmonėms yra priešingai: moterims insulto rizika yra dvigubai didesnė nei vyrams. Paveldimi predisponuojantys veiksniai taip pat turi įtakos smegenų kraujagyslių veiklai.
Moteris vaikšto po mišką.

Sportiškas gyvenimo būdas taip pat saugo smegenis.

Gyvenimo būdas gali sumažinti insulto riziką

Gyvenimo būdas vaidina svarbų vaidmenį smegenų infarkto rizikai. Jie taip pat yra dalykai, kuriuos kiekvienas gali paveikti. Riziką, be kita ko, padidina:
  • rūkymas
  • pasyvus rūkymas
  • gausus alkoholio vartojimas ir besaikis girtavimas
  • antsvorio, yra susijęs su nutukimo sukeltais medžiagų apykaitos pokyčiais
  • nesveika mityba širdžiai ir kraujotakai
  • gausus druskos naudojimas
  • Vitamino D trūkumas
  • hormonų vartojimas
  • per maža sportinė veikla
  • psichinė įtampa
Šie rizikos veiksniai siejami ir su daugeliu kitų ligų, todėl holistiškai sveikas gyvenimo būdas taip pat yra gera apsauga nuo padidėjusios insulto rizikos.

VIENAS IŠ KETVIRŲ PASVEIKSTA

Prieširdžių virpėjimas yra insulto rizikos veiksnys

Smegenys yra pagrindinis žmogaus veiklos reguliatorius. Todėl audinių pažeidimas dėl smegenų kraujagyslių ligų gali įvairiai paveikti fizinę, psichinę ir socialinę žmogaus veiklą. Pasekmės gali būti, pavyzdžiui, nuolatiniai ar laikini kūno paralyžiaus simptomai, pažinimo sutrikimai ir kalbinių funkcijų bei protinės veiklos sutrikimai. Pokyčiai yra individualūs ir priklauso nuo to, kiek paveikta yra. Maždaug pusė pacientų turi nuolatinę negalią, ketvirtadalis – sunkią negalią. Kita vertus, vienas iš keturių pasveiksta visiškai.
Norite sužinoti daugiau?
Tiesiog aplankykite mus @