Skip to main content

Aukštą kraujospūdį reikia gydyti laiku

Pradėkite čia!

AUKŠTAS KRAUJOSPĖGIS PAŽEIDŽIA ARTERIJAS

Aukštą kraujospūdį reikia gydyti laiku – pradėkite čia!

Kas ketvirtas darbingo amžiaus šveicaras turi aukštą kraujospūdį. Aukštą kraujospūdį turintiems asmenims paprastai simptomai yra nejuntami todėl jį galima nustatyti tik išmatuojant. Aukštas kraujospūdis pažeidžia arterijas, įtempia širdį ir gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Kraujospūdis padidėja, kai patikimai išmatavus spaudimą viršutinis yra 140 ar daugiau arba apatinis 90 ar daugiau. Spaudimas apibūdina slėgį arterijos viduje: viršutinis slėgis širdies susitraukimo metu ir apatinis spaudimas ramybės metu. Viršutinis spaudimas taip pat vadinamas sistoliniu, o apatinis - diastoliniu. Kraujospūdis laikomas normaliu, kai jis yra mažesnis nei 130/85 mmHg. Tarp normalaus ir padidėjusio kraujospūdžio laikomas patenkinamu.

Rossmax Z5/X5 kraujospūdžio matuoklis

Aptinka aritmiją greitu ir lengvu kraujospūdžio matavimu ir tiksliai atskiria prieširdžių virpėjimą nuo papildomų širides dūžių.
Aukšto kraujospūdžio yra labiau paplitęs tarp vyresnių nei 40 metų. Jauniems žmonėms tai yra reta, o vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms – įprasta. Su amžiumi arterijų elastingumas mažėja, o esant standesnei venai, širdžiai dirbant spaudimas didėja. Aukštas kraujospūdis reiškia, kad slėgis arterijose yra nuolat didesnis nei įprasta. Kadangi kraujospūdis įvairiose situacijose kinta visą dieną, tai norint gauti patikimus matavimo rezultatus labai svarbu, kad matavimas būtų visada atliekamas vienodai. Prieš diagnozuojant hipertenziją, atliekamas 4–7 dienų reguliarus spaudimo matavimas ir stebėjimas. Tokiu atveju kraujospūdis matuojamas ryte ir vakare, visada po 2-3 kartus.

Patikimiausias kraujospūdžio matavimas ir jo stebėjimas yra namuose. Kai kuriems žmonėms gydytojo išmatuotas kraujospūdis yra aiškiai didesnis dėl papildomo streso ar tam tikro nerimo vizito metu.

SU GYVENIMO BŪDU SUSIJĘ HIPERTENZINIAI VEIKSNIAI

Kas kelia kraujospūdį?

Aukštas kraujospūdis yra gyvenimo būdas. Retais atvejais aukštą kraujospūdį sukelia kita liga, pavyzdžiui, inkstų liga. Su gyvenimo būdu susiję hipertenziniai veiksniai yra šie:
The woman smiles normally, not having a stroke.

Eating a lot of licorice products can raise your blood pressure.

  • rūkymas
  • nutukimas, ypač juosmens nutukimas
  • gausus druskos naudojimas
  • Fizinio aktyvumo trūkumas
  • gausus NVNU vartojimas
  • kontraceptinių tablečių ar pakaitinės hormonų terapijos vartojimas
  • gausus alkoholio vartojimas
  • gausus saldymedžio produktų naudojimas
  • užsitęsęs stresas
Jei turite antsvorio, aukštas kraujospūdis jums būdingas tris kartus dažniau. Kita vertus, kai kurie žmonės turi paveldimą polinkį į aukštą kraujospūdį. Net ir esant normaliam svoriui, paveldimas polinkis, ypač kartu su stresu, gali padidinti kraujospūdį net jei gyvenimo būdas yra tinkamas.

AUKŠTO KRAUJOSPŪDŽIO GYDYMAS

Kodėl svarbu laiku gydyti aukštą kraujospūdį?

Aukštas kraujospūdis yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys, įtempia kraujagysles, širdį ir inkstus. Jei jis negydomas, jis gali sukelti koronarinę širdies ligą, insultą ir širdies priepuolį. Be to, nuolat perkrautos širdies raumuo gali sustorėti, todėl gali atsirasti širdies nepakankamumas.

Aukštas kraujospūdis apkrauna kraujagysles, širdį, smegenis ir inkstus. Sveikatos priežiūroje nustačius aukštą kraujospūdį, atliekamas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos vertinimas ir nustatoma, ar žmogus neturi kitų arterijų ligų rizikos veiksnių. Arterijų ligų riziką didina pvz. rūkymas, didelis cholesterolio kiekis ir diabetas bei kiti cukraus ar apykaitos sutrikimai. Sveikatos priežiūros srityje taip pat gali būti nurodytos galimos ligos, kurios padidina kraujospūdį. Aukšto kraujospūdžio gydymas žymiai sumažina smegenų kraujotakos sutrikimų riziką – per penkerius metus net iki 40 proc. Tyrimai taip pat rodo, kad žmonės, kurių kraujospūdis normalus, turi mažiau atminties problemų.

PRIEŽIŪRA PASIRŪPINIMAS YRA RAKTAS Į SVEIKĄ GYVENIMĄ

Jūs galite paveikti kraujospūdžio rodmenis

Pats žmogus turi pagrindinį vaidmenį ir galimybę daryti įtaką savo kraujospūdžiui, nes gydant aukštą kraujospūdį lemiamas vaidmuo tenka gyvenimo būdui. Gydymo būdo pokyčiai taip pat reikalingi vaistų vartojimo metu arba gydymo pradžioje: vaistų veiksmingumas akivaizdžiai pagerėja, kai tuo pačiu metu keičiama mityba, pratimų kiekis ar kiti svarbūs būdai. Pakankamai pakeitus, galima sumažinti vaistų poreikį ar net visiškai jų atsikratyti.
Buffet salad in serving dishes

Didžioji dalis druskos gaunama dedant jos į maisto produktus gamybos etape.

Rūpinkites savimi

Rūpinimasis savimi yra pagrindinis ir veiksmingas būdas užkirsti kelią širdies ligai, insultui, širdies nepakankamumui ir demencijai. Motyvacija yra vienas iš svarbiausių dalykų, kurį gali priimti žmogus, turintis aukštą kraujospūdį.

SUMAŽINKITE KRAUJO SPAUDIMĄ

Gyvenimo būdas yra neatsiejama aukšto kraujospūdžio gydymo dalis

Aukštą kraujospūdį galima gydyti ir užkirsti kelią ateinančiai ligai. Mitybos įpročiai ir gyvenimo būdas turi didelę įtaką kraujospūdžiui, o net nedideli pokyčiai gali turėti teigiamą poveikį. Norėdami sumažinti kraujospūdį arba neleisti jam padidėti, atlikite šiuos veiksmus:
  • Valgykite sveikai: daug daržovių, vaisių ir uogų bei gerųjų riebalų.
  • Jei turite antsvorio, pasistenkite sulieknėti: jau 4-8% mažesnis svoris sumažina kraujospūdį vidutiniškai 3-4k.
  • Jei rūkote, mesti rūkyti arba sumažinti: mesti rūkyti yra svarbiausias būdas sumažinti arterijų ligų riziką.
  • Sumažinkite druskos kiekį: suvartojus tik 5 g druskos per dieną, viršutinis slėgis nukrenta vidutiniškai 6, o apatinis – 4 padalomis. Šveicarai per dieną vidutiniškai gauna 8,4 gramo druskos. 80% druskos patenka į maisto produktus ruošiant juos. Tipiški druskos šaltiniai yra duona, šalti gabalėliai, sūris ir paruošti patiekalai.
  • Daugiau maistinių skaidulų: verta rinktis pilno grūdo duoną, košes ir makaronus bei spalvingą mitybą. Į racioną įtraukus skaidulų, viršutinį spaudimą galima sumažinti vidutiniškai 6, o apatinį – 3 padalomis.
  • Daugiau kalio ir magnio. Pavyzdžiui, kalio gaunate iš daržovių, vaisių ir uogų.
  • Sumažinkite alkoholio kiekį: mažiau vartokite.
  • Pratimai: Pratimai skatina svorio valdymą, mažina stresą ir palengvina miegą. Sportuoktie bent 30 minučių per dieną, kelis kartus per savaitę. Geros sporto formos yra bėgiojimas ar bėgimas, važiavimas dviračiu, slidinėjimas ir plaukimas.
  • Venkite streso: skirkite laiko nusiraminti, išmokite valdyti protą ir atkreipkite dėmesį į tai, kas jus slegia. Kaip galėtumėte pakeisti situaciją?
  • Laikiną skausmą gydykite paracetamoliu, o ne NVNU.

800 000 šveicarų vartoja antihipertenzinius vaistus

Kai padidėjęs kraujospūdis, be gyvenimo būdo pokyčių galima vartoti vaistus. Antihipertenziniai vaistai yra skirti reguliariai vartoti ir dažnai vartojami visą likusį gyvenimą. Dažnai vienu metu reikia vartoti du ar tris skirtingus vaistus. Taip yra todėl, kad mažesnėmis kelių vaistų dozėmis pasiekiamas didesnis veiksmingumas nei didelėmis vieno vaisto dozėmis. Gydytojas suplanuos kombinuotą gydymą ir stebės jų veiksmingumą.
Antihipertenzinių vaistų yra daug įvairių, o jų pasirinkimui daro įtaka amžius ir kitos žmogaus ligos. Daugiau nei pusėje atvejų vaistus nuo kraujospūdžio reikia pakeisti per pirmąjį pusmetį. Antihipertenzinių vaistų yra daug įvairių, o jų pasirinkimui daro įtaka amžius ir kitos žmogaus ligos. Daugiau nei pusėje atvejų vaistus nuo kraujospūdžio reikia pakeisti per pirmąjį pusmetį. Todėl tinkamam gydymui gali prireikti mėnesių. Todėl tinkamam gydymui gali prireikti mėnesių.
Doctor measures the blood pressure of his patient

Jūsų gydytojas planuos vaistus ir stebės jų veiksmingumą.

Antihipertenziniai vaistai yra skirti reguliariai vartoti

Jūsų gydytojas suplanuos vaistus nuo per didelio kraujospūdžio ir stebės jų veiksmingumą. Antihipertenziniai vaistai skirstomi į penkias grupes:
  • diuretikai
  • beta blokatoriai
  • AKF inhibitoriai
  • ATR blokatoriai
  • kalcio kanalų blokatoriai
Vaistų terapijos tikslas – sumažinti kraujospūdį žemiau 140/90 mmHg. Diabetikai ir asmenys, patyrę širdies priepuolį ar insultą, taip pat gali siekti mažesnių rodmenų. Gydymo pradžioje reikia spontaniškai matuoti kraujospūdžio rodmenis namuose. Kai kraujospūdis sureguliuotas, pakanka matuotis kartą per mėnesį. Antihipertenziniai vaistai taip pat gali turėti teigiamą poveikį gydant kitas ligas. Kartais antihipertenziniai vaistai taip pat gali turėti neigiamą poveikį: pavyzdžiui, beta adrenoblokatoriai gali būti prastas pasirinkimas astmatikams. Vaistai mažina spaudimą ir sumažina susirgimų riziką dėl didelio slėgio. Tačiau tai neišgydo aukšto kraujospūdžio priežasčių.

REIKALINGI NUOLATINIAI MATAVIMAI

Kraujospūdžio stebėjimas yra svarbus visiems suaugusiems

Kadangi aukštas kraujospūdis nejaučiamas, kiekvienas suaugęs žmogus turėtų žinoti savo kraujospūdį. Tinkamas laikas pradėti stebėti kraujospūdį yra maždaug ties 30 metais. Kai kraujospūdis normalus, pakanka matavimų kas porą metų. Jei rodmenys yra arti viršutinės normos ribos, kraujospūdį reikia matuoti kartą per metus. Jaunesni žmonės paprastai pirmą kartą patiria žemą spaudimą; vyresnio amžiaus žmonėms, atvirkščiai, viršutinis slėgis lengvai pakyla per aukštai.
Kiekvienas suaugęs žmogus turi žinoti savo kraujospūdį.
Stebėkite savo situaciją, jei jūsų artimas giminaitis turi aukštą kraujospūdį, serga širdies ir kraujagyslių ligomis, sergate cukriniu diabetu, miego apnėja, inkstų ar skydliaukės ligomis. Reguliariai matuotis būtina ir turint antsvorį, rūkant ar vartojant daug alkoholio. Matuojant namuose, būtina naudoti patikimą ir kokybišką žasto matuoklį. Vyresnio amžiaus žmonėms matavimus namuose gali sutrikdyti dažnos aritmijos, tokios kaip prieširdžių virpėjimas. Šiuo atveju geriausias pasirinkimas – aritmijas fiksuojantis kraujospūdžio matuoklis.

PATVIRTINTI PRIETAISAI NĖŠČIOSIOMS

Aukštas kraujospūdis nėštumo metu

Nėštumo metu 10–17% besilaukiančių motinų suserga aukštu kraujospūdžiu. Gimdymo poliklinikoje kiekvieno apsilankymo metu matuojamas kraujospūdis, nes jis gali greitai pakilti. Stebėti kraujospūdį nėštumo metu taip pat svarbu, nes aukštas kraujospūdis gali būti pirmieji apsinuodijimo nėštumo metu požymiai, pavojingi tiek motinai ir tiek vaisiui. Nėštumo metu aukštas kraujospūdis gydomas poilsiu ir ribojant druskos vartojimą.
7 / 14 / 21 / 28 Day AM / PM Averaging

Rossmax AU941f - Validated Pregnancy Device

Šis kraujospūdžio matuoklis puikiai išlaikė klinikinį tyrimą su 30 moterų St. Joseph ligoninėje Cloppenburg pagal BHS protokolą.
Norite sužinoti daugiau?
Tiesiog aplankykite mus @